Dřevěné zahradní dekorace v ohrožení
V zásadě každá dřevěná zahradní dekorace je ohrožena pěti hrozbami. V tomto článku se pokusíme nastínit jejich průběh a způsoby ochrany před nimi.
Ohrožení zahradní dekorace od vlastních majitelů
První a nejběžnější ohrožení je většinou ze strany majitelů a to mechanické. Mám na myslí kupříkladu přejetí dřevěné želvy automobilem či uklízení dinosaurů při sekání trávy naházením na hromadu u garáže… Také ochrana je nejjednodušší – stačí přiměřené zacházení při přesunech a podobně.
Zahradní dekorace - nepřibližujte k ohni
Druhé časté ohrožení dřevěných zvířat spočívá v rychlé oxidaci, která – probíhá-li už velmi rychle, vytvoří plamen a my pak hovoříme o spalování. I zde je ochrana velmi jednoduchá. Stačí dbát na patřičnou vzdálenost od zdroje možného zapálení – například ohniště, krb, lampióny, svíčky, ale i třeba dioptrické brýle (zdobící dinosaura, aby se co nejvíce podobal svému majiteli).
Zahradní dekorace a plísně z vlhka
Třetím ohrožujícím faktorem jsou houby – plísně. Protože většinou používáme jehličnaté dřeviny, zajímají nás hlavně trámovka jedlová, trámovka plotová a pórnatka. Tyto houby pro život na dřevě potřebují vysokou vlhkost dřeva. Za suchého léta se mohou dostat do latentního stádia a na podzim po opětovném zvýšení vlhkosti, mohou pokračovat v růstu a tedy v ničení dřevěných zahradních dekorací.
Obrany jsou dvě. Nejprve je to vhodné umístění. Například pod okrajem střechy či pod pergolou. V případě umístění do volného prostoru potom třeba uložení dřevěného krokodýla u jezírka na kameny, aby nebyl v přímém styku se zeminou a tedy s vlhkostí. Druhou, také velmi důležitou ochranou před houbami a plísněmi je chemický přípravek Bochemit. Tuto ochranu provádíme namáčení v bezbarvém či hnědém Bochemitu dle potřeb zákazníka.
Zahradní dekorace a dřevokazný hmyz
Čtvrtým ohrožením pro dřevěné sochy je dřevokazný hmyz. Jsou to především pilořitky, červotoči a tesařík krovový. Tento hmyz se většinou ve dřevě vyvíjí několik let od vajíčka přes larvu, kuklu až po dospělce. Dřevo tento hmyz poškozuje výlučně zevnitř při vyhledávání vhodného dřeva, kdy vyhlodává chodbičky. Dírky na povrchu uvidíte je jako výletové otvory od dospělého brouka na konci jeho vývoje. Pro další kladení larev tento hmyz většinou vyhledává nový kus dřeva. Rozsah škod závisí velmi na podmínkách. Ideální pro tyto škůdce je vlhkost dřeva nad 15 % a teploty mezi 15 – 30 °C. Z toho také vyplývá, že snížení vlhkosti účinné proti houbám významně pomůže i proti hmyzu. Stejně tak chemický připravek Bochemit je i v tomto případě velmi účinný neboť je schopen hubit hmyz už v napadeném dřevě, ale i odradí dospělce od kladení nových vajíček.
Dalším významným faktorem v ochraně proti dřevokaznému hmyzu je, že dřevo použité k výrobě zahradních soch pochází výhradně ze zimní těžby, kdy je ve dřevě nižší obsah mízy a tedy i výrazně nižší obsah škrobů, což je rozhodující pro hmyz, který si takové dřevo jako „hladové“ pro své potomky nevybírá.
Povrchová úprava jako důležitá součást zahradní dekorace
Poslední pátou hrozbou pro dřevěné zahradní doplňky, které se chceme věnovat v tomto článku, jsou povětrnostní vlivy, jako je UV záření ze slunce. Jak už výše uvádíme, jsou dřevěné doplňky napouštěny Bochemitem. Musíme zmínit jeho slabinu, což je fakt, že ochranu proti UV záření neposkytuje a z povrchu časem částečně oprší.
Ochrana proti povětrnostním vlivům je snadná. Jako další službu nabízíme provedení ochranného nátěru slabovrstvou lazurou Xyladekor, jejichž vzorník uvádíme také na našich stránkách. Tato ochranná lazura má v sobě další účinné biocidní složky (dichlofluanid) pro ochranu vašich zahradních soch či jiných zahradních doplňků.
ZAHRADNÍ DEKORACE NA T-ZBOŽÍ.CZ